1. syyskuuta 2026 aloittavan toimitusjohtajan kirje jäsenistölle

Juuso Rönnholm

Hyvät Oulun kauppakamarin jäsenet,

Minulla on suuri ilo ja kunnia aloittaa Oulun kauppakamarin toimitusjohtajana tulevana syksynä. Kauppakamari on organisaatio, jonka tehtävä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja toimia koko alueen elinkeinoelämän äänenä. Oulun kauppakamari on arvostettu ja vaikutusvaltainen toimija pohjoisessa ja laajemminkin.

Itselleni, eteläpohjalaisen yrittäjäperheen lapsena, on ollut aina selvää, että hyvinvointi syntyy työstä ja yritystoiminnasta. Elinkeinoelämän toimintaympäristön parantaminen sekä kasvuun ja yrittäjyyteen kannustaminen ovat olleet minulle tärkeitä teemoja aina, niin henkilökohtaisesti kuin myös yhteiskunnallisessa toiminnassani.

Astun uuteen tehtävään 1. syyskuuta. Tätä ennen viimeistelen nykyisiä tehtäviäni BusinessOulussa. Kesällä on myös aika lomailla ja suunnata ajatuksia tulevaan. Työn ulkopuolella aikaani rytmittävät perhe sekä liikunta ja luonnossa liikkuminen.

Asumme vaimoni ja kahden alakouluikäisen lapsemme kansa Oulunsalon Varjakassa. Perheeseen kuuluu myös leppoisia ”eläkepäiviä” viettävä koira. Varjakassa on hyvä tehdä piha- ja metsätöitä, jotka ovat minulle mieluista puuhaa. Lisäksi pyrin lukemaan monipuolisesti sekä harrastamaan säännöllisesti liikuntaa.

Oulun kauppakamarilla on vahva asema alueen yritysten, päättäjien ja sidosryhmien keskuudessa. Tämä asema ei ole syntynyt itsestään. Se on jäsenyritysten, luottamushenkilöiden ja toimiston henkilöstön vuosien määrätietoisen työn tulosta. Jarin johdolla tehty hyvä työ antaa erinomaisen pohjan jatkolle.

Elämme aikaa, jolloin Pohjois-Suomen merkitys kasvaa nopeasti. Investoinnit, vihreä siirtymä, teknologinen kehitys, turvallisuusympäristön muutokset sekä kansainväliset yhteydet avaavat alueellemme merkittäviä mahdollisuuksia. Samalla kilpailu osaajista, investoinneista ja huomiosta kiristyy. Uskon, että juuri tällaisessa tilanteessa vahvaa, aktiivista ja yhteistyökykyistä kauppakamaria tarvitaan.

Olen aina uskonut yhteistyön voimaan. Toivonkin, että pääsen tapaamaan mahdollisimman monia jäsenyrityksiä, kuulemaan näkemyksiänne ja rakentamaan yhdessä entistä vahvempaa Pohjois-Suomea.

Aloitan tehtävässäni nöyränä, mutta innostuneena ja motivoituneena. Ennen kaikkea koen suurta vastuuta siitä luottamuksesta, joka minulle on osoitettu. Lupaan tehdä parhaani sen eteen, että Oulun kauppakamari on jatkossakin vaikuttava, arvostettu ja jäsenilleen hyödyllinen kumppani.

Pohjoinen Suomi on minulle koti, jonka tulevaisuuden kehittämiseen haluan osaltani vaikuttaa. Odotan innolla yhteistyötä kanssanne.

Ystävällisin terveisin
Juuso

p. 050 574 1504

Kategoriat:Työelämä, Elinkeinoelämä